Hallgatói szerződés: a Fidesz ragaszkodik hozzá
Visszautasítja a Fidesz a múlt héten beterjesztett alaptörvény-módosítási javaslatot ért szocialista kifogásokat.
Visszautasítja a Fidesz a múlt héten beterjesztett alaptörvény-módosítási javaslatot ért szocialista kifogásokat.
Aki igénybe kívánja venni a társadalom segítségét tanulmányai finanszírozásához, az a tudását annak a közösségnek a javára hasznosítsa, amely kitanította őt - mondta Klinghammer István leendő felsőoktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió műsorában a leendő államtitkár.
A jelenleg is az ELTE BTK Múzeum körúti épületében tartózkodó egyetemfoglalók arra kérik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) minden részt vevő szervezetét, hogy vállaljon szolidaritást a kezdeményezéssel, és kedd este hat órára jöjjön el a BTK-n tartott fórumra. Diákok, hallgatók és oktatók csatlakozását is várják, hogy csatlakozzanak az egyetemfoglaláshoz. Eközben a pécsi egyetem bölcsészkarán is zajlik az egyetemfoglalás, szolidaritást vállalnak a budapestiekkel és az "alternatív részmegállapodást" este hét órakor mutatják be.
Az Emmivel eddig rendszeresen egyeztető hallgatói tervezet egyelőre fontolgatja, hogy a jövőben is részt vesz-e a felsőoktatási kerekasztal munkájában.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) nem tudott a hallgatói szerződés elemeinek tervezett, alaptörvényben történő rögzítéséről, továbbra is elutasítja a "kényszeren alapuló röghöz kötést" és kéri a felsőoktatást érintő cikkelyek visszavonását.
Magyarország érdekeinek garancialevele a hallgatói szerződés - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szombaton az MTI-vel.
A felsőoktatást finanszírozó adófizetők és a hallgatók közötti fair megállapodásnak tartja a Fidesz a hallgatói szerződést - közölte Pósán László, a parlament oktatási bizottságának kormánypárti alelnöke szombaton az MTI-vel.
Az MSZP szerint a kormányoldal beismerte a hallgatói szerződések alkotmányellenességét azzal, hogy pénteken benyújtott alaptörvény-módosításukban teremtenének lehetőséget a felsőoktatási hallgatók röghöz kötésére.
Az Együtt 2014 választói mozgalom tiltakozik a pénteken benyújtott alkotmánymódosítás ellen.
Pokorni Zoltán szerint lehet kompromisszumot kötni a hallgatói szerződés ügyében. A Fidesz alelnöke a Hír TV Péntek 8 című műsorában azt is hangsúlyozta, hogy reméli, ez sikerül is.
Az oktatási államtitkár szerint korrigálni lehet a röghöz kötésről szóló rendeletet, de nem tartja valószínűnek, hogy államilag támogatott helyeket kapna az a 16 szak, ahol már eldőlt, csak tandíjas képzés lesz. Az iskolák államosítását továbbra is sikertörténetnek tartja, szerinte nincs káosz.
Bár a keretszámok eltörlése jól hangzó javaslat, de önmagában nem oldja meg a problémát - közölte az Oktatói Hálózat Facebook-oldalán. A tanárok továbbra is kiállnak a röghöz kötés eltörlése mellett.
Konzultációt kezdeményezett az Európai Bizottság Magyarországgal arról, hogy összhangban áll-e az uniós előírásokkal a felsőoktatási hallgatói szerződések itthoni szabályozása – ezt Andor László uniós biztos hivatal közölte pénteken.
Úgynevezett pilot eljárás keretében folytatja az egyeztetést az Európai Bizottság Magyarországgal a felsőoktatási hallgatói szerződések ügyében. A testület napokon belül elküldi az ezzel kapcsolatos levelet a kormánynak, amelyben állítólag felveti, hogy még a legutóbbi jogszabály-módosítások után is felvetődik az ügyben a munkaerő szabad áramlásának korlátozása – írja a BruxInfo.
A megkérdezett egyetemek adatai alapján a frissen felvett hallgatók nagy része aláírta a röghöz kötő szerződést – számolt be a Magyar Nemzet.
Ismét levélben hívta fel a magyar kormány figyelmét az Európai Bizottság arra, hogy a munkaerő szabad áramlásának elvét, így uniós jogszabályt sérthet a felsőoktatási hallgatói szerződések rendszere – erősítette meg a BruxInfo értesüléseit a foglalkoztatáspolitikai EU-biztos szóvivője.
Szabó Mátéhoz, az alapvető jogok biztosához fordulnak az oktatási hálózatok a felsőoktatási hallgatói szerződések ügyében - közölte a három szervezet kedden.
Három év alatt plusz 500 millió forintot különítene el az Oktatási Hivatalnak (OH) a kormány – derül ki az Eduline oktatási oldal birtokába került minisztériumi háttérszámításból. Szeptembertől az OH feladata lesz a hallgatói szerződések megkötése és nyilvántartása, a diplomások és a túlfutók ügyét azonban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezeli majd.
Nem érkezett több panasz az állampolgári jogok biztosához, mégis látványosan többször fordul Szabó Máté az Alkotmánybírósához egy-egy ügyben. Utánajártunk, minek köszönhető a biztos hiperaktivitása.
Azok a fiatalok, akik most külföldre mennek tanulni, nagy eséllyel már vissza sem jönnek – ebben látja a felsőoktatást kísérő megszorítások egyik nagy problémáját Bódis József. A Magyar Rektori Konferencia nemrég leköszönt elnöke szerint a kormány már elmulasztotta azt a pillanatot, amikor még érzékeny, de szükséges döntéseket hozhatott volna meg a szféra megreformálására.